Program – Košice

Nadchádzajúce meetupy

 

Live predictions with schemaless data at scale (Ondrej Brichta)

  • Language: slovak
  • Date and time: Tuesday, November 7th at 18:00
  • Venue: Eastcubator, Hviezdoslavova 7, Košice
Imagine you have huge amounts of data about your customers. All this data is schemaless and represents everything a customer is doing in your e-shop. From page visits and banner showings to purchases or registrations. Having all this data is a data scientists wet dream but also a nightmare at the same time. The data is schemaless and every project you track can send you different attributes and event types. Now, here comes the hard work. Create some universal data preprocessing engine which can turn all of this data into something that is reasonable and useful for machine learning algorithms for any project you have.
We will show you, how this is done at Exponea and much more. How to connect this data to Spark ML library and then translate the model into a sequence of mathematical functions and aggregation methods for our in memory database to evaluate it on all customers in real time.Ondrej Brichta – currently working at Exponea as AI Engineer. Studying Logic and computability at Vienna University of Technology, alumni of Nexteria Leadership Academy and Matfyz in Bratislava

Minulé meetupy

 

Klasifikácia rakovinových nádorov pomocou machine learningu (Daniel Kuchta)

To, že machine learning úplne pretransformuje takmer všetky oblasti ľudskej činnosti je dnes už takmer old news. Jednou z týchto oblastí je určite aj medicína. Daniel bude rozprávať o tom, ako v GlobalLogic v Košiciach používaju rôzne machine learning prístupy na klasifikáciu rakovinových nádorov z CT snímkov. Môžete sa tešiť na priblíženie techník ako extrakcia features z CT snímkov, AutoML, 3D konvolučné neurónové siete a mnoho ďalšieho.

 

Daniel v súčasnosti pôsobí ako Head of Machine Learning Practice v GlobalLogic v Košiciach, kde má na starosti rozvoj machine learning tímu, získavanie skúseností s novými ML technológiami a ich uplatnenie v praxi na rôznych projektoch.

 

Máš nápad na prednášku? Ozvi sa nám na info@mlmu.sk